mitchell griest fmKLeqFUXiY unsplash

Ako sa starať o nábytok z masívu

Nábytok z masívu je príjemný na dotyk, krásne vyzerá a pekne vonia. Je odolný a hodí sa do takmer akéhokoľvek interiéru aj na záhradu. Drevo sa povrchovo upravuje, pretože bez povrchovej úpravy ľahko pohlcuje vlhkosť, ktorá môže nábytok trvale poškodiť. Ani lakovaný nábytok však neznesie zbytočné premočenie, takže platí, že čím menej vody pri čistení použijete, tým lepšie. Vďaka povrchovej úprave sa nábytok aj ľahšie čistí. Záleží však na tom, aký lak sa použije. Každé drevo starnutím prirodzene tmavne, ale nejde o žiadnu chybu. Aj zmenu farby však môžete správnou starostlivosťou o drevo obmedziť.

[contents h2]

Interiérový nábytok a typy povrchových úprav

Spôsob údržby nábytku z masívu záleží hlavne na tom, či má alebo nemá povrchovú úpravu a ak má, tak akú. Snáď najjednoduchším na údržbu je klasický vodouriediteľný lak, prípadne iné syntetické nátery. Lakovaný nábytok sa však nedá pri poškodení lokálne opraviť. Nábytok lakovaný na vysoký lesk vyzerá efektne, ale je náročnejší na údržbu. Ľahšie sa na ňom totiž zachytávajú odtlačky a povrch je náchylnejší na poškriabanie.

sven brandsma Qz6Zx4RjdD8 unsplash

Olejovaný a voskovaný nábytok je na údržbu náročnejší, ale povrchová vrstva je ekologická a neobsahuje žiadne škodlivé látky. Voskovaný nábytok je náchylný na poškodenie, a to najmä vyliatymi
tekutinami. Aj obyčajná voda zanechá na jeho povrchu po niekoľkých sekundách škvrny. Voskovaný
povrch má antistatické vlastnosti a zabraňuje usadeniu prachu. Nábytok ošetrený olejom má oproti voskovanému nábytku povrch krátkodobo odolný proti pôsobeniu vody a iných tekutín (cca 1 minútu), neodoláva však pare.

Ako sa starať o interiérový nábytok z masívu

Nábytok z masívu chráňte pred vlhkosťou (poliatie tekutinou, napríklad pri zalievaní kvetov), priamym teplom (umiestnenie v blízkosti radiátorov a krbových kachlí) a mechanickým poškodením (rôzne poškriabanie povrchu a zaťažovanie).

Nevystavujte ho dlhodobému pôsobeniu vody ani vodných pár, sálavého a priameho slnečného tepla a UV žiarenia. Nemal by byť postavený ani blízko klimatizácie. Vplyvom priamych slnečných lúčov a UV žiarenia môžu blednúť farby, môže sa strácať lesk a môžu sa objaviť vlasové trhliny. Tiež sa môže urýchliť prirodzené žltnutie bielych povrchov.


Pre zachovanie pôvodného vzhľadu nábytku naň neklaďte vlhké (mokré) ani horúce predmety a v prípade postriekania tekutinou ho ihneď utrite do sucha. Dlhšiu životnosť nábytku zaistíte občasnou kontrolou a dotiahnutím všetkých skrutiek. Ak vlastníte historický kúsok nábytku, potom radšej čistenie prenechajte odborníkovi, a to predovšetkým vtedy, keď je dokončený šelakovou politúrou. Olejovaný nábytok pravidelne kontrolujte a v prípade potreby ošetrite novým nánosom oleja. Samotný olej totiž prirodzene vysychá.

Vďaka pravidelnému olejovaniu nebudú škvrny a škrabance také viditeľné a drevo býva tvrdšie a odolnejšie. Na oživenie a ošetrenie opotrebovaných plôch nábytku použite voskovo-olejovú politúru. Aby ste zabránili odfarbeniu alebo rozpusteniu vrstvy vosku, neklaďte na nábytok teplé alebo mokré predmety. V prípade postriekania tekutinou ho ihneď utrite do sucha.

Ako sa starať o záhradný nábytok

Pri záhradnom nábytku záleží predovšetkým na tom, z akého dreva je vyrobený. Nábytok z domácich drevín býva lacnejší, ale vyžaduje viac starostlivosti. Ochranný náter nábytku od výrobcu vydrží maximálne jednu sezónu, potom by ste mali nábytok znovu ošetriť ochranným náterom s fungicídnymi zložkami proti plesniam a drevokaznému hmyzu.

hannah busing rYWEj9Cyx7E unsplash

Ak kúpite záhradný nábytok bez povrchovej úpravy, tak ho pred prvým použitím ošetrite ochrannou vrstvou.

Nábytok z mäkkého dreva vždy pred a po záhradnej sezóne ošetrite. Drevo má sklon k vysychaniu, takže ho občas natrite olejovým náterom. Záhradný nábytok umiestnený trvalo na krytej terase môžete ošetriť aj tenkovrstvou lazúrou alebo včelím voskom.

Nábytok z exotického dreva máva sklon k farebným zmenám. Tie bývajú o to viac výraznejšie, čím viac nechávate nábytok vystavený rozmarom počasia. Táto farebná zmena nemá žiadny vplyv na jeho odolnosť.


Na ošetrenie exotických drevín použite tíkový olej. Aplikujte ho vždy, keď povrch nábytku zmatnie a dažďová voda prestane zostávať na povrchu a začne sa vpíjať do dreva. Okrem tíkového oleja, ktorý rýchlo zasychá a vytvára trvanlivejšiu ochrannú vrstvu, môžete nábytok ošetriť ľanovou fermežou.

Nábytok impregnujte najlepšie dvakrát do roka. Vďaka tomu zostane vzhľadovo pekný a udrží si dlhú životnosť. Ak chcete zabrániť vzniku patiny, ošetrite nábytok tíkovým olejom alebo fermežou zmiešanou s terpentínovým olejom.

Nábytok z ThermoWoodu môžete v exteriéri využívať aj bez povrchovej úpravy, a to bez výrazného zníženia jeho minimálnej životnosti. Počítajte však so zmenou odtieňa spôsobenou UV žiarením a poveternostnými vplyvmi (zašednutie a vznik patiny). Na ošetrenie ThermoWoodu existujú špeciálne prípravky, na vyčistenie vám potom stačí jemný čistiaci prostriedok alebo mydlový roztok.

Ako predĺžiť životnosť záhradného nábytku

Záhradný nábytok schovávajte na noc a pred dažďom pod zakrývaciu nábytkovú plachtu. Vplyvom pôsobenia dažďa a slnečných lúčov totiž nábytok rýchlejšie starne. Účinnou ochranou proti vlhkosti a slnečným lúčom je napríklad špeciálny olej.

Drevo, ktoré má priamy kontakt so zemou alebo trávnikom, ošetrite impregnačným prostriedkom, ktorý zabraňuje hnilobe a napádaniu dreva plesňami a drevokazným hmyzom.

Drobné nečistoty a prach umyte jemnou kefou a vodou. Zmoknutý nábytok okamžite vysušte obyčajnou handrou. Záhradný nábytok chráňte pred mrazom a na zimu ho schovajte do vhodných priestorov. Ideálna je garáž, povala, vetraná pivnica alebo prístrešok so zabezpečeným prúdením vzduchu.


Nábytok z ThermoWoodu by mal byť v zimných mesiacoch prikrytý netransparentnou nábytkovou
fóliou alebo uskladnený na mieste, kde bude krytý pred nepriaznivými poveternostnými vplyvmi.


Ak je nábytok vyrobený z kvalitného dreva a má dobre dotiahnuté všetky skrutky, môže zostať cez zimu vonku. Radšej sa však poraďte s predajcom alebo výrobcom. V žiadnom prípade nábytok nezakrývajte plastovými a inými fóliami, cez ktoré by drevo nemohlo dýchať. Nábytok by totiž mohol začať plesnivieť.