Asi nikto nepochybuje o tom, že LED pásiky sú v súčasnosti jedným z najobľúbenejších typov osvetlenia. Aby ste však s nimi boli spokojní, musíte vedieť, aký typ si vlastne vybrať. Preto sme napísali praktického sprievodcu, v ktorom sme rozobrali jednotlivé parametre a pridali tipy, z ktorých značiek si vybrať.
Kam sa hodia LED pásiky?
LED pásiky sa najčastejšie používajú v kuchyni (na osvetlenie pracovných dosiek), v obývacej izbe (za televízorom, v policiach, v strope), v kúpeľni (pri zrkadle, vo výklenku, v sprche) a na schodisku (na osvetlenie schodov). Samozrejme, zoznam zďaleka nekončí, ľudia používajú LED pásiky aj na osvetlenie akvária alebo pergoly.
Spoločnosť Philips dokonca uviedla na trh nový LED pás pre televízory, ktorý osvetľuje okolie podľa toho, čo sa deje na obrazovke.
Skrátka, fantázii sa medze nekladú, ale ako je uvedené nižšie, je potrebné vybrať LED pásik s určitými parametrami.
Desať tipov na výber LED pásikov
Farba svetla
Dôležitým parametrom pri výbere LED pásikov je teplota farieb. Udáva sa v Kelvinoch (K) a označuje farbu svetla. Napríklad sviečka má 1900 K, bežné denné svetlo 5000 K. Pre zjednodušenie boli stanovené tri základné teploty farieb.
- Teplá biela (približne 1700 K až 3500 K) má žltkastý odtieň a je vhodná najmä na osvetlenie v domácnosti, ako je obývacia izba, spálňa, chodba a iné priestory na oddych a relaxáciu, kde sa nevykonávajú pracovné činnosti.
- Neutrálna biela (približne 3800 K až 5200 K) je podobná dennému svetlu, ktoré stimuluje ľudskú aktivitu, a preto je vhodná na osvetlenie pracovných priestorov, ako sú kuchyňa, kúpeľňa, domáca kancelária, dielňa a iné priestory, kde sa vykonáva určitá pracovná činnosť. Takže napríklad pás LED s neutrálnou bielou farbou by bol vhodný na osvetlenie kuchyne.
- Denná biela (približne 5300 K až 6500 K), podobne ako neutrálna biela, sa používa na osvetlenie pracovných plôch. Biele denné svetlá sú však obľúbené najmä v južných krajinách, kde je na oblohe menej mrakov ako v našich zemepisných podmienkach.
Ak chcete zmeniť teplotu svetla jednoducho pomocou diaľkového ovládania, na trhu sú LED pásy CCT. A pre tých, ktorí majú radi retro, sú k dispozícii aj LED pásiky Warm to DIM. Teplota svetla LED pásu sa pri stmievaní zmení na žltú, podobne ako pri stmievaní zastaraných žiaroviek s volfrámovým vláknom.
Veľkou výhodou LED pásikov je, že môžu aj farebne svietiť. Ide o LED pásy RGB a RGBW. Svetlo a efekty sa vytvárajú miešaním LED čipov R – Red = červená, G – Green = zelená, B – Blue = modrá. Hoci biele svetlo možno vytvoriť aj pomocou pásky RGB, biele svetlo vytvorené týmto spôsobom pomocou čipov RGB nevyzerá prirodzene. LED pásiky RGBW sa preto používajú na aplikácie s RGB a bielym svetlom (W – white), pričom v prípade bieleho svetla si môžete vybrať teplotu svetla teplá biela, neutrálna biela a denná biela podľa konštrukcie LED pásika.
Šírka
Šírka LED pásu sa volí najmä s ohľadom na šírku priestoru v chladiacom profile, v ktorom má byť LED pás nainštalovaný.
? Tip: Ako vybrať LED žiarovku
Napájanie
LED pásy sú dostupné vo výkonoch od približne 2 W/m až po desiatky wattov na meter.
Spôsob napájania
Najčastejšie používané LED pásiky sú 12 V a 24 V.
Index podania farieb
Uistite sa, že LED pás dobre zobrazuje farebné spektrum, aby ste napríklad v kúpeľni videli správnu farbu očných tieňov. Index podania farieb (CRI), ktorý mení hodnotu Ra od 0 do 100, poskytuje hodnotenie vernosti vnímania farieb. Čím vyššie číslo, tým lepšie. Na bežné činnosti v domácnosti postačujú LED pásiky s Ra 80-89.
Počet čipov na meter
Vo všeobecnosti platí, že čím hustejšie sú čipy LED na páske usporiadané, tým súvislejšie je svetlo. Nedávnou inováciou sú takzvané COB (Chip On The Board) LED pásy, ktoré svietia rovnomerne na svojom povrchu a majú širší uhol vyžarovania, ktorý môže byť až 180°, čo oceníte najmä v inštaláciách s nedostatkom priestoru pre rozptyl svetla.
Odolnosť
Bežne sa používajú LED pásy v gélovom obale alebo odolnejšie riešenie v podobe LED pásov v pružnom plastovom obale. Ak však plánujete umiestniť LED pásik tam, kde bude voda, napríklad v sprche, je nevyhnutné vybrať si LED pásiky zaliate v silikóne, ktoré sú vyrobené na mieru.
Maximálna celková dĺžka
Pri navrhovaní výkonnejších systémov je nevyhnutné zvážiť možnosti napájania jednotlivých častí LED pásu. Nejde len o pokles svietivosti čipov LED na vzdialenejšom konci od zdroja napájania, ale aj o prúdovú zaťažiteľnosť vnútorného rozvodu pásu LED. Čím užší je pás LED, tým kratšie sú úseky, ktoré možno napájať. A tiež, že čím dlhšie je LED pásik napájaný celý, tým nižší je jeho výkon.
Uhol vyžarovania pásu LED
Ak LED pás nie je vybavený optikou, uhol vyžarovania LED pásu je 120°.
Ovládacie prvky
Kvôli jednoduchosti inštalácie sa používajú najmä bezdrôtové ovládače, ktoré majú minimálne požiadavky na prípravu kabeláže.
Ako pripojiť a napájať LED pásiky?
LED pásiky sa najčastejšie dajú zakúpiť v dĺžkach 3 m, 5 m a 10 m, pričom pomocou týchto dĺžok možno realizovať takmer neobmedzené konfigurácie osvetlenia. Ak potrebujete LED pásik skrátiť, väčšina z nich je deliteľná o 50 mm. Skracovanie LED pásikov sa najčastejšie vykonáva pevnejšími nožnicami v miestach označených na strihanie, kde sú aj spájkovacie body na spájkovanie napájacieho vedenia.
Ak táto dĺžka vedenia nie je vhodná na pripojenie, potom je možné vedenie predĺžiť pomocou svorkovnice. Ide o najjednoduchšie riešenie, ktoré umožňuje jednoduché odpojenie alebo meranie, napríklad pri hľadaní poruchy.
Ak máte málo miesta a z nejakého dôvodu nemôžete použiť svorkovnicu, ďalšou možnosťou je predĺžiť ju napríklad pomocou dutinových konektorov, ktoré sú menšie ako svorkovnice, alebo spájkovaním predlžovacieho kábla. Ak vám toto riešenie nevyhovuje, môžete k pásiku LED pripojiť vlastné vodiče. Spájkovanie sa vykonáva takzvanou mikropájkou a platia pri ňom rovnaké zásady ako pri spájkovaní mikroelektroniky namontovanej na doskách plošných spojov.
Predlžovacie káble by mali byť prednostne vyrobené z mäkkého kábla. Prierez vedenia LED pásiku by sa mal zohľadniť vzhľadom na výkon zostavy a dĺžku vedenia, aby sa kompenzovali straty spôsobené úbytkom napätia na vedení.
Po výbere vhodnej dĺžky sa pás LED prilepí na chladiaci profil pomocou samolepiacej vrstvy a potom sa pripojí napájací zdroj. V súčasnosti ide takmer výlučne o tzv. spínané zdroje, ktoré sú vybavené elektronickou ochranou proti skratu a preťaženiu. Ak plánujete mať LED pás vo vlhkom prostredí, odporúčame používať napájacie zdroje pre LED pásy v prevedení SELV.
Osvedčené značky
Kvalita LED pásikov závisí od kvality použitých čipov. Medzi najznámejšie čipy patria SAMSUNG, CREE, EPISTAR, takže ak vidíte tieto názvy v popise, nemali by ste šliapať vedľa.
Leave a Comment