Máte doma podkrovie a neviete, ako sa naň dostať? Staré a nepekné schody sú už zastarané, alebo ste doteraz liezli len po rebríku? Máme pre vás dobré správy. Dnes si môžete do podkrovia zaobstarať krásne, funkčné a pohodlné sťahovacie schody. Ako si ich vybrať a na čo si dať pozor?
Väčšina z nás skladuje na pôde všetko, čo práve nepotrebuje. Často sa tam nachádzajú poklady z rodinných dedičstiev, spomienky na detstvo, rozbité veci a iné haraburdy. Nebolo by pekné ísť tam a prebrať to? Možno by ste mohli tento priestor využiť lepšie.
Keď sa povie schody
Vybavenie, ktoré nemeníme každý deň. Je to šikmá nosná konštrukcia, ktorá slúži na prepojenie jednotlivých podlaží alebo na prekonanie výškového rozdielu pešo. Inak je tiež stavebným prvkom, ktorý by mal byť bezpečný, stabilný a pohodlný. Veď v mnohých prípadoch ho používame a zaťažujeme každý deň.
Schodiská delíme na interiérové a exteriérové a stretávame sa aj so schodiskami ako samostatnou vonkajšou konštrukciou. Podkrovné schody slúžia na bezpečný a jednoduchý prístup do neobývateľného podkrovia alebo na pôdu. Môžu byť výsuvné, skladacie, mlynské alebo sťahovacie.
Schody sú rozdelené do piatich skupín podľa sklonu ramien:
- Rampové (7° – 20°)
- Mierne (20° – 25°)
- Normálne (25° – 35°)
- Strmé (35° – 45°)
- Rebríkové (45° – 58°) vhodný na výstup do podkrovia domu
Ak je sklon väčší ako 58°, ale menší ako 80°, používajú sa šikmé rebríky, a ak je sklon 80° – 90°, používajú sa zvislé rebríky a stúpadlá.
Vedeli ste, že výhodou podkrovných schodov je, že nemusíte plánovať náročnú konštrukciu pevných schodov?
Dôležitou súčasťou podkrovných schodov je kvalitný rám, ktorý zabezpečuje jednoduché otváranie a zaistenie výsuvných a skladacích schodov.
Na čo si dať pozor pri výbere sťahovacích schodov do podkrovia?
Sťahovacie podkrovné schody poskytujú pohodlný a jednoduchý prístup do podkrovných priestorov. Sú vhodné pre rodinné domy aj priemyselné budovy. Nevyberajte len na základe ceny, dôležité je, aby sa ľahko ovládali. Na čo si ešte dávať pozor?
Aké sú výhody schodov do podkrovia?
- Šetria miesto, pretože pri skladaní a rozkladaní nepotrebujú veľa miesta. Okrem toho sa po zložení „schovajú“ do stropu
- Jednoduchá manipulácia – jednoduchá konštrukcia schodov do podkrovia sa ľahko a bezpečne roztiahne
- Jednoduchá montáž
- Dokonalá izolácia medzi vykurovanými a nevykurovanými priestormi
Ako si vybrať sťahovacie podkrovné schody?
Ponuka podkrovných schodov je široká. Môžete si vybrať medzi klasickými, protipožiarnymi a izolovanými sťahovacími schodmi. Čo nepodceňovať?
- Rozmery
- Konštrukčný materiál
- Spôsob ukotvenia
- Konštrukčné riešenie rebríka
- Typ konštrukcie rebríka
- Izolačné vlastnosti schodov
- Protipožiarnu odolnosť
Rozmery
Rozmery sú základom pre výber podkrovných schodov. Ľudia často robia chybu, keď si najprv pripravia stavebný otvor podľa svojich predstáv a až potom vyberajú schody. Nie je to neriešiteľné, mnohé firmy vyrábajú schodíky do podkrovia pre atypické rozmery otvorov v podkroví, ale bude vás to niečo stáť. Okrem rozmerov otvoru v podkroví je dôležité poznať celkovú hrúbku stropu a svetlú výšku miestnosti.
Vedeli ste, že najčastejšie voleným otvorom je obdĺžnik s rozmermi 120 × 60 cm, 120 × 70 cm, 130 × 70 cm a 140 × 70 cm?
Náš tip: Venujte pozornosť výške rebríka a jeho nosnosti. Uistite sa, že ste dobre zmerali výšku medzi podlahou a stropom. Dbajte na nosnosť rebríka. Budete po ňom chodiť s nákladom, preto sa uistite, že schody to zvládnu.
Konštrukčný materiál
Z čoho sa najčastejšie vyrábajú podkrovné schody? Prvou voľbou je jednoznačne oceľ, po ktorej nasleduje drevo. Podkrovné schody z ocele sú pevnejšie, stabilnejšie a nepodliehajú hnilobe. Niekedy majú prvky vyrobené z hliníka. Ich najväčšou výhodou je však ohňovzdornosť a skutočnosť, že pridávaním alebo uberaním segmentov môžete upravovať ich dĺžku a dokonca meniť uhol sklonu rebríka.
Vedeli ste, že pri oceľových schodoch musíte počítať s väčšou hmotnosťou? Ak nie je veko riadne utesnené, môže dôjsť k ich oroseniu a korózii.
Drevené schody vyzerajú lepšie a sú ľahšie. Ich nevýhodou je náročná údržba (musia sa natierať ochranným náterom alebo impregnáciou a dôležitá je aj ochrana proti drevokazným hubám a plesniam). Môže vás nepríjemne prekvapiť vŕzganie spôsobené vysychaním dreva.
Vedeli ste, že môžete zohnať aj kombinácie dreva a ocele? Schody a veko sú vyrobené z dreva, rebrík z ocele.
Spôsob ukotvenia
Podkrovné sťahovacie schody sú pomerne ťažké, preto je dôležité ich dobre pripevniť k stropnej konštrukcii. Kotvenie sa vykonáva dvoma spôsobmi. V oboch prípadoch je potrebné vytvoriť konštrukciu z trámov, ktorá lemuje veniec okolo otvoru. Veniec musí byť čo najpevnejšie pripevnený k stropu alebo streche.
- Bočné kotvenie, ktoré je typické pre schody s dreveným rámom. Ten je priskrutkovaný ku krokvám.
- Rohové kotvenie sa používa pri oceľových schodoch, ktoré majú v každom rohu slučku, cez ktorú sú prevlečené závitové tyče. Tie sa potom zavesia pomocou plochého profilu na nosnú konštrukciu.
Skladacia alebo sťahovacia konštrukcia rebríka?
Skladacia konštrukcia rebríka pozostáva z troch alebo štyroch častí spojených pántmi a namontovaných na veku. Pri manipulácii sa skladajú na seba. Výška stropu je uvedená štandardne, v prípade potreby je možné rebrík skrátiť.
Sťahovacia konštrukcia sa niekedy nazýva aj ako nožnicová konštrukcia, je vyrobená z oceľových segmentov zložených ako pružina. Podľa potreby sa dajú roztiahnuť a zmrštiť.
Náš tip: Pri atypických zvislých vstupoch do podkrovia alebo na pôdu sú na montáž do zvislej steny vhodné sťahovacie schody JAP VERTICALE s drevotrieskovým krytom bez tepelnej izolácie a protipožiarnej ochrany. Celá konštrukcia váži 45 kg, nosnosť schodov je 200 kg. Schodisko sa skladá ako harmonika, poteší vás aj jednoduchá manipulácia.
Tepelnoizolačné vlastnosti
Schody do podkrovia oddeľujú vykurovanú a nevykurovanú časť domu. V závislosti od toho, kde schody umiestnite, je potrebné riešiť ich schopnosť tepelnej izolácie.
- Budú zabezpečovať presun do nevykurovaných a nezateplených priestorov susediacich s obytnými priestormi, v ktorých kúrite? Najmä v zime je dôležité zohľadniť teplotný rozdiel medzi týmito miestnosťami.
- Chcete ich inštalovať v dome, v ktorom bežne bývate, alebo v chate či v hospodárskej budove?
Vedeli ste, že najlepšie je zaobstarať si izolátor hrubší ako 250 mm? Cena bude vyššia a hmotnosť celej konštrukcie sa zvýši, ale stojí to za to. Menšia hrúbka izolantu je vhodná napríklad na chatu. Ďalším riešením je pridať k základnej konštrukcii horné veko.
Náš tip: Pre nízkoenergetické a pasívne domy sú vhodné zateplené schody, kde je rebrík upevnený na spodnom veku s vrstvou tepelnej izolácie. V prípade hospodárskych budov postačuje schodisko bez izolácie, pretože teplotné rozdiely medzi miestnosťami sú minimálne alebo nulové.
Čo robiť, ak už máte schody, ale ich izolačné vlastnosti sú nedostatočné?
Skúste si vyrobiť izolovaný kryt, na ktorý z vonkajšej strany nalepíte polystyrén. Možno ho budete musieť pri každom stúpaní odsunúť nabok a potom ho vrátiť na miesto, ale zlepšíte tým izolačné vlastnosti schodov. Okrem toho ide o pomerne lacné riešenie, ktoré zároveň zabráni zrážaniu vlhkosti na kovových častiach schodov.
Protipožiarna odolnosť schodov
Otázka, s ktorou zápasí mnoho majiteľov domov. Naozaj potrebujete schody s požiarnou odolnosťou? Pravdepodobne najjednoduchšie je požiadať svojho konštruktéra. Bude vám vedieť poradiť.
Náš tip: Vo všeobecnosti sa môžete riadiť aj veľkosťou podlahovej plochy. Do 250 m2 podlahovej plochy sa požiarna odolnosť schodiska pre rodinné domy nevyžaduje. Keď toto číslo prekročíte, budete potrebovať schody s deklarovanou odolnosťou.
Vedeli ste, že požiarna odolnosť sa udáva v minútach? Čím väčší odpor, tým lepšie. Väčšina schodov vydrží priamy oheň 45 minút, ale za príplatok môžete získať aj 60 alebo 120 minút.
Náš tip: Vašej pozornosti by nemali ujsť sťahovacie schody JAP LUSSO PP, ktoré sú pohodlným variantom so zatepleným sendvičovým poťahom a protipožiarnou vložkou. Pozostávajú z kovového rámu, oplášteného sendvičového veka s tepelnou izoláciou, ohňovzdornej vložky a sťahovacích schodíkov. Poteší vás požiarna odolnosť 60 minút a nosnosť až 200 kg.
Aké podkrovné schody zvoliť do nízkoenergetického alebo pasívneho domu?
Témou číslo jeden v stavebníctve je úspora energie, a preto rastie počet nízkoenergetických alebo pasívnych domov. Aj tieto domy majú podkrovné priestory, do ktorých sa majitelia musia nejako dostať.
Vedeli ste, že ak chcete inštalovať požiarne schodisko v novej budove, musíte sa uistiť, že steny a betónové podlahy sú dostatočne suché? V opačnom prípade by mohlo dôjsť k zhrdzaveniu sťahovacieho veka schodiska a ďalších kovových súčastí vplyvom vlhkosti.
Pasívne a nízkoenergetické budovy musia spĺňať veľmi prísne požiadavky na vnútorné vybavenie a technológie a výnimkou nie sú ani podkrovné schody. Všetky spolu musia spĺňať prísne energetické kritériá, aby mal dom v konečnom dôsledku takmer nulovú spotrebu energie.
Tu je príklad – sťahovacie schody do podkrovia JAP ARISTO s izoláciou. Súčiniteľ prechodu tepla dosahuje U = 0,66 W/m2K, v sadrokartónovom strope vydrží poklop priamy oheň 45 minút. Tento nízky súčiniteľ prestupu tepla je spôsobený tepelnou a protipožiarnou izoláciou. spoj medzi vekom a rámom, ktorý je utesnený protipožiarnou penovou páskou, a pridaním horného izolovaného veka, ktorá sa otvára paralelne so spodným vekom.
Leave a Comment