patrick tomasso 1NTFSnV KLs unsplash

Ako z bežných spotrebičov vytvoriť inteligentné

Ak vás lákajú inteligentné veci do domácnosti, nemusíte si hneď kupovať nové zariadenie. Niektoré bežné domáce spotrebiče sa dajú vyrobiť pomerne lacno, ak potrebujete len diaľkové ovládanie.

Inteligentné zásuvky


Najjednoduchším trikom sú diaľkovo ovládané zásuvky. Ide o moduly, ktoré jednoducho zapojíte do bežnej zásuvky, spárujete prostredníctvom aplikácie a potom ich ovládate na diaľku. V súčasnosti ich vyrába mnoho značiek, takže sú cenovo dostupné. Tie naozaj dobré možno pripojiť k službe Google Home alebo iným hlasovým asistentom a ovládať ich hlasom.

Pomocou základnej aplikácie môžete vytvoriť časovač napríklad pre akvárium s rybičkami. Alebo ho dokonca rozsvieťte, keď ste na dovolenke, aby to vyzeralo, že ste stále doma.

Značky, s ktorými mám osobné dobré skúsenosti, sú Vocolinc a Sonoff.

Tip: VOCOlinc VP3: inteligentná zásuvka, ktorá meria spotrebu a ovládate ju (aj) hlasom

Inteligentné žiarovkové zásuvky


Mnoho používateľov má už dlhší čas problém s inteligentnými žiarovkovými zásuvkami. Nemali dostatočný svetelný výkon. Napríklad spoločnosť Philips vo svojom rade inteligentných svietidiel Hue dlho nedokázala dosiahnuť viac ako 800 lúmenov. Našťastie to už dnes neplatí.

Aj napriek tomu môžete relatívne vylepšiť bežnú LED žiarovku. V skutočnosti si môžete kúpiť len objímku žiarovky s pripojením. Namontujte ho do osvetlenia podľa svojich predstáv a je to hotové.

Zásuvky však majú jednu slabinu. Sú pomerne robustné, a ak je žiarovka vo vašom svetle priznaná, bude ešte viac vyčnievať.

Aj tu mám dobré skúsenosti so Sonoffom, dá sa zohnať za približne 15 eur.

Inteligentné žiarovky


Ani tie nesmú chýbať, pretože prinášajú nové možnosti prakticky pre každé svetlo, ktoré máte doma. Ovládanie aplikáciou alebo hlasom je štandardom. Skorší problém, keď vypnutie fyzického vypínača znamenalo, že inteligentná žiarovka nefunguje, vyriešil napríklad spomínaný Philips tak, že si môžete kúpiť a namontovať fyzický mostík k fyzickému vypínaču, ktorý dodá žiarovke šťavu, aj keď niekto vypínač prepne.

Inteligentné žiarovky od A po Z som rozobral tu.

Prijímače Bluetooth


Možno máte doma starší hifi systém. Môžete k nemu pripojiť aj službu Spotify. Stačí pripojiť prijímač BT cez zvukový konektor – zvyčajne 3,5 mm jack. Potom môžete streamovať hudbu s obmedzeniami, ktoré má zvyčajne Bluetooth.

Považujte to za akýsi štartovací balíček. Skutočný inteligentný dom sa rieši až pri stavbe domu, keď máte možnosť urobiť elektroinštaláciu a všetko premyslieť.