Veterné turbíny zabudované do stien budov by mohli byť kreatívnym riešením na využitie veternej energie v mestách.
Počet veterných turbín na celom svete exponenciálne vzrástol vďaka klesajúcim nákladom. Ľudia si už zvykli na obrovské farmy veterných turbín, ktoré sa nachádzajú na pevnine alebo na mori. Na rozdiel od solárnych panelov sú však veterné turbíny na bývanie menej dostupné a cenovo prístupné, pretože sa považujú za príliš ťažkopádne a závislé od vetra, čo sa najviac prejavuje v mestských oblastiach. Na Manhattane by ste veterné turbíny hľadali len ťažko, zatiaľ čo solárnych zariadení na strechách je veľa.
Práve táto ťažká situácia inšpirovala dizajnéra a podnikateľa Joea Douceta, aby vyplnil medzeru v našom súbore nástrojov na výrobu obnoviteľnej energie netradičným riešením: namiesto využívania vetra pomocou obrovských lopatiek zavesených na vysokých vežiach Doucet vynašiel plochú veternú turbínu, ktorú možno zabudovať do stien.
Stenu turbíny tvorí sieť štvorcových skiel, ktoré sa otáčajú pozdĺž 25 osí. Prvý prototyp pozostáva z 25 veterných generátorov, ktoré sú už komerčne dostupné a ktoré sú pripevnené k 25 zodpovedajúcim vertikálnym tyčiam, vedľa ktorých sú pripevnené štvorcové panely na zachytávanie tlaku vetra.
Prototyp steny meria 7,5 metra na dĺžku 2,5 metra na výšku, ale dá sa zväčšiť prakticky na akýkoľvek rozmer. Napríklad jeden takýto modulárny panel by sa dal prepojiť s ďalšími podobnými panelmi, rovnako ako sa teraz používajú jednotlivé solárne panely na pokrytie strechy.
Hoci to môže vyzerať ako efektná kinetická umelecká inštalácia, Doucet v rozhovore pre Fast Company tvrdí, že priemerný americký dom, ktorého jednu stranu pokrýva stena s turbínou, by mohol pokryť svoje ročné energetické potreby (10 000 kilowatthodín ročne). Vychádza to zo simulácií, ktoré samozrejme podliehajú veľkým výkyvom v závislosti od toho, aký vietor na turbíny dopadá. Tieto výsledky neboli overené ani recenzované nezávislými zdrojmi, takže tieto tvrdenia treba brať s rezervou. V mestskom prostredí sú turbulentné vetry tlmené vysokými budovami a inými prekážkami a skutočné aplikácie môžu priniesť veľmi odlišné výsledky od týchto simulácií.
Doucet si predstavuje, že jeho vynález bude prekvitať vo veľkých komerčných budovách, ako sú obchodné centrá, kancelárske budovy a supermarkety – dokonca aj v rušných a preplnených mestách. Bežné veterné turbíny zaberajú veľa nehnuteľností, môžu byť hlučné a sú vnímané ako prekážky a vizuálne rušivé prvky v krajine, čo ich robí v mestskom prostredí neatraktívnymi. Nástenné turbíny sa môžu ukázať ako prijateľný kompromis – teda ak nebudú hypnotizovať ľudí svojimi otáčajúcimi sa panelmi.
Zdroj: https://zmescience.com/
Leave a Comment