Minulý rok sme sa doma rozhodli vymeniť drez. Starý nerezový už nebol vhodný, tesnenie nedržalo a začínal plesnivieť. Tak sa začalo hľadanie. Ako sme vyberali drez a aký sme vybrali?
Najskôr sa však pozrime, čo je vlastne dnes v ponuke? Čoskoro zistíte, že výber nie je otázkou okamihu.
Som človek, ktorý si radšej vyberá online ako v obchode. Ponuka je obmedzená, predavači nie sú vždy zárukou znalostí a do predajne musíte ísť v pracovnom čase. Tá vlastne koliduje s vaším pracovným časom. Začnite teda online.
Na internete je veľa predajcov drezov. Od špecializovaných predajní až po eshopy, kde sú drezy len jednou z mnohých kategórií.
Typy drezov podľa materiálov
V súčasnosti si môžete vybrať zo šiestich rôznych materiálov.
- nerezové drezy
- žulové drezy
- kompozitné drezy
- keramické drezy
- plastové drezy
- sklenené drezy
Každý z nich má úplne očakávané výhody a nevýhody. Plast a nehrdzavejúca oceľ vynikajú cenou. Žula, keramika a kompozit ponúkajú širšiu škálu vzorov a zaujímavú odolnosť voči vysokým teplotám za vyššiu cenu. Na cenovej špičke je sklo, ktorého nevýhodou je nižšia životnosť. Pri výbere drezu je cena jedným z dvoch hlavných faktorov, preto začneme práve ňou.
Našou voľbou bola žula. Hlavne kvôli údržbe, pretože kvapky a rôzne škvrny na ňom nie sú tak viditeľné.
Typy drezov podľa konštrukcie
Existujú aj rôzne konštrukčné verzie drezov:
- samostatný drez
- rozšírený drez s odkapávačom
- dva drezy vedľa seba
- rohový drez
V našom prípade nás obmedzuje nie príliš dlhá pracovná doska, takže voľba padla jednoznačne na samostatný drez.
Podľa montáže (prichytenie)
Aj tu je ponuka pomerne široká:
- Horný (na dosku): najčastejšie sa vyskytujúci dizajn kuchynského drezu. Vyžaduje silikónovú izoláciu spoja, spoj je viditeľný. Silikón časom degraduje a vytvára sa pod ním pleseň.
- Spodný (pod dosku): spojenie medzi pracovnou doskou a drezom nie je vidieť, ide o veľmi praktický dizajn s jednoduchou údržbou pracovnej dosky.
- Do roviny (integrovaný s pracovnou doskou): drez sa inštaluje do vyfrézovanej drážky v pracovnej doske, do ktorej sa drez zasadí.
- Celoplošný: drez úplne alebo čiastočne nahrádza časť pracovnej dosky.
Rozhodujúcim faktorom je, koľko miesta máte na montáž drezu pod pracovnú dosku. Ak máte dostatok, jednoznačným favoritom je možnosť zabudovania pod dosku. Nanešťastie to nie je náš prípad a museli sme zostať pri montáži na pracovnú dosku.
Takže finálny kúsok? Žula s montážou na dosku. Poďme googliť.
Najskôr sa snažíme zorientovať v značkách. Čoskoro sa ukáže, že tak ako všade inde, aj tu nájdete lacný tovar, potom strednú cestu a prémiové kúsky. My si však stále vyberáme na základe vzhľadu a tiež dobre vyzerajúcej batérie. Ta sa ukázala byť naozaj náročná na výber. Naším favoritom je nakoniec jednoznačne značka Schock.
Problémom je nájsť rozmery. Eshopy síce ponúkajú filtrovanie rozmerov, ale žiadny z nich neponúka možnosť zadať všetky požadované rozmery. To je nepríjemné najmä u predajcov, ktorí sa špecializujú na drezy.
Nakoniec sme vybrali:
- drez Shock drez Monn100SA Magma
- drezová batéria Shock batéria Papilio Magma
Montáž zvládne aj šikovný domáci majster, ale my sme ju zverili miestnemu kuchynskému štúdiu.
Ako sme spokojní?
Drez je naozaj dobrý. Ľahko sa udržiava, voda z neho steká a povrch po odparení vyzerá dokonale čiste. Trochu ma sklamala batéria, ktorá na niekoľkých hranách stratila nástrek. U prémiového modelu je to dosť veľká škoda. V porovnaní s pôvodným drezom a batériou Schock je však dokonalý aj rok po inštalácii.
Leave a Comment