Šatníková skriňa patrí medzi tie kusy nábytku, ktoré vám budú slúžiť dlhé roky. Ako si teda vybrať vhodne a čo pri výbere zvažovať?
Farba a štýl skrine by mali korešpondovať s celou spálňou. Nevoľte kúsky z iných materiálov len preto, že vám vyhovujú rozmerovo. Výsledok by mohol pôsobiť “rozhádzane”. Zásadnou chybou je však vyberať len podľa dizajnu. Samotné členenie a rozdelenie úložného priestoru skrine je oveľa dôležitejšie. Mnohí sa pri kúpe, okrem ceny, zaujímajú hlavne o vonkajší dizajn. Opomenú to, ako skriňa vyzerá zvnútra, po jej zostavení a pri ukladaní oblečenia, sú mnohokrát nemilo prekvapení. Vnútorná výbava šatníkovej skrine by sa mala skladať minimálne z troch základných častí – políc, závesného priestoru a zásuviek. Skladovanie menších, ako aj väčších kúskov oblečenia, tak bude jednoduché.
Pri kúpe si všímajte kvalitné spracovanie a stabilitu. Najčastejšie sa skrine vyrábajú z pevného a kvalitného dreva alebo z lacnejšej drevotriesky. Všimnite si kvalitu kovania, pántov a úchytiek, ktoré sa zvyknú v prípade nižšej kvality rýchlo opotrebovať.
Skriňa v malej spálni – žiaden problém, ale…
V spálni zaberá šatník, hneď po posteli, najviac miesta. Voľného priestoru obvykle neostáva nazvyš, preto je dobré zvoliť skriňu, ktorá má na dverách zrkadlo. Miestnosť opticky zväčšíte a ak zvolíte svetlú farbu s vysokým leskom, spálňu rozjasníte a osviežite.
Výbornou vychytávkou na úsporu miesta je zvoliť posuvné dvere namiesto klasického otvárania. Dvierka skrine pri otváraní vám tak zbytočne nezaberú ďalší priestor. Ak máte doma menšiu miestnosť navyše, napríklad pracovňu, premerajte si jej dispozície a umiestnite svoje šatstvo tam. Veľká skriňa tam svoje miesto síce nenájde, no rôzne úložné a skladovacie systémy áno. Výhodou je ich variabilnosť, čiže si ich viete prispôsobiť a vyskladať podľa vlastných preferencií. V samotnej spálni ich však neodporúčame. Rôzne kombinácie regálov, políc a vešiakov by nepôsobili harmonicky a priestor by bol “rozhádzaný”. Nevšedným typom šatníkovej skrine je textilná šatníková skriňa. Ochráni vaše oblečenie pred prachom a uzatvára sa pomocou klasického alebo suchého zipsu.
Šatníková skriňa vs. vstavaná skriňa
Pri vstavanej skrini viete aj z malej plochy vyťažiť maximum úložného priestoru. Síce využijete naplno celý priestor – od podlahy až po strop, je však potrebné rátať s vyššou počiatočnou investíciou. Pri sťahovaní alebo prekladaní nábytku s nimi nie je možné ľahko manipulovať, preto by v budúcnosti mohol nastať problém.
S voľne stojacou skriňou by to bolo menej náročné. Aj tu je však nutné “napasovať” ju do priestoru, nielen dizajnovo, ale aj rozmerovo. Na trhu však nájdete nespočetné množstvo rôznych typov, čo je pre niekoho výhoda, no mnohokrát to predstavuje zbytočné trápenie pri samotnom výbere. Niekoho možno odradí potreba domácej montáže pri voľne stojacej skrini, no pri vstavanom kúsku je to dlhá čakacia doba na vyhotovenie.
Ako na upratanú skriňu?
Je potrebné roztriediť si jednotlivé kúsky podľa sezóny a obľúbenosti. Mali by sme si nechať len také oblečenie, ktoré nám robí radosť. Ostatné kúsky, ktoré v konečnom dôsledku ani nenosíte – darujte, predajte a opotrebované vyhoďte alebo recyklujte. Pri samotnom uskladnení jednotlivých kúskov, je dôležité zapnúť všetky gombíky a zipsy. Vytvorte si “komínky” a uložte ich do poličiek. Nevrstvite ich však príliš veľa na seba, nakoľko dochádza ku krčeniu. Sezónne oblečenie odložte do boxov, kufrov, alebo sáčkov, na to určených. Skriňa by nemala byť preplnená, ale prehľadná. Ušetríte si tak zbytočne dlhý čas, strávený pri výbere oblečenia. Kúsky, ktoré používate na dennej báze, dajte do výšky okolo 120 cm. Pre pohodlnú manipuláciu v skrini by doska najvyššej police nemala presiahnuť hranicu 150 cm. Zásuvky by mali byť vo výške, pri ktorej vidíte pohodlne dovnútra. Závesná tyč by mala byť na úrovni očí, pod ňou by mal byť voľný priestor minimálne 70 cm, pri dlhých kabátoch a bundách až 140 cm a viac.
Wow efekt vďaka štýlovým lamelom
Drevené lamely sú aktuálnym trendom v interiéri. Sú atraktívnym dekoratívnym prvkom a ich kompozičná pravidelnosť vyvoláva v človeku pozitívne pocity. Navodí nielen poriadok, ale aj útulnosť v celom priestore. Vizuálne dokážu zvýrazniť steny, stropy, oddeliť miestnosti alebo poslúžia ako “zábradlie” na schodisku. Čoraz častejšie sa však objavujú na samotnom nábytku, ktorý sa tak stane hlavným solitérom celej miestnosti.
Predĺžené línie lamelov vynikajú nielen svojou estetickou funkciou, ale aj mnohými praktickými výhodami. Majú schopnosť tlmiť zvuky, čo prispieva k lepšej akustickej pohode priestoru. Ich zakomponovanie do interiéru je všestranné, nakoľko krásne znejú nielen v industriálnom, ale aj klasickom a škandinávskom štýle. Keďže medzi jednotlivými lamelami ostávajú rozostupy, pôsobia vzdušne a opticky tak “nepohltia” celú miestnosť.
Prírodný nádych, vďaka drevenému prevedeniu, zaujme na prvý pohľad. Pri veľkosti šatníkovej skrine, to platí dvojnásobne. V spálni je skriňa druhým najdôležitejším komponentom, ktorý tam nesmie chýbať. Lamelovú skriňu, spolu s lamelovou komodou, môžete kombinovať s manželskou posteľou v podobnom drevenom dekore. Posteľ by však nemala byť veľmi výrazná, nakoľko by sa dva nosné komponenty v jednej miestnosti “bili.” Môžete zvoliť aj jednoduchú čalúnenú posteľ, avšak v jemnom farebnom prevedení. Menej je niekedy viac.
Leave a Comment